Bár az Internet of Things (IoT) napjaink egyik legtöbbet emlegetett kifejezése, a magyar internetező 78%-a még soha nem is hallott erről a kifejezésről, pedig ez a jövőnk legfontosabb kulcsszava.

Az IoT kommunikációnak a motorja a machine-to-machine technológia, ami olyan adatáramlást jelent, mely emberi közreműködés nélkül, gépek között zajlik.
A kommunikáció minden olyan gép között létrejöhet, amely a megfelelő technológiával (érzékelőkkel, chipekkel) van ellátva ahhoz, hogy bekapcsolható legyen a rendszerbe.
A magyarok 78%-a nem ismeri ezt a kifejezést

A jövő megérkezett az "okoséletünkbe"
A felmérésben a következő 5 okostétel szerepelt kedvenc IoT megoldásként, amelyek közül a netezők 1%-a használja már most is őket, de több mint 60% szívesen kipróbálná ezeket. Minden tizedik válaszadó pedig meg is vásárolná őket, ha megtehetné.
- Intelligens otthoni riasztó
- Intelligens parkolórendszer
- Okosautó
- Okosmérés
- Okosotthon
Az intelligens otthoni riasztó a távollétünkben figyeli otthonunkat, és ha bármilyen nem szokványos dolgot észlel, akkor értesítést küld róla nekünk, így mindig tudhatjuk, mi folyik a lakásunkban, amikor épp nem vagyunk otthon. Ezt az eszközt a felnőtt netezők 68%-a szívesen kipróbálná, 18% pedig meg is vásárolná.
Az intelligens parkolórendszer az autós számára szabad parkolóhelyet keres, az okosautó pedig érzékeli a környező járművek, járókelők és tárgyak pontos helyzetét, sebességérzékelői elősegítik a balesetek elkerülését, és még a várható forgalomról, dugókról is tájékoztat minket.
Az okosmérő valós idejű információt nyújt például a gáz és elektromos áram felhasználási adatainkról valamint annak költségeiről, amiket a szolgáltató is megkap, így nem kell külön leolvasnia a mérőket. Az okosotthon segítségével pedig a háztartási eszközöket és berendezéseket távolról, okostelefonnal irányíthatjuk (így szabályozhatjuk a fűtést vagy a hűtést, lehúzhatjuk a redőnyöket, vagy felkapcsolhatjuk a világítást stb.).
Az IoT az új technológiai irány.
Miután az emberek közötti kommunikációt már megreformáltuk az internet révén, eljött az idő, hogy a dolgokat csatlakoztassuk egymáshoz. Az IoT által újonnan megjelenő adatvédelmi kérdések a jogi, szociális és közgazdaságtani problémákat is felvethetnek, amelyre még ki kell dolgoznunk a megfelelő megoldásokat, ám a lehetséges veszélyekkel szemben amelyet a Dolgok Internetének széles körben való elterjedése hozhat magával, nem szabad elfelejtkezni az általa hozott korlátlan számú alkalmazási lehetőségről.
A jövő elkezdődött és már az életterünkben van.
Olvasd el a digitális transzformációval kapcsolatos írásunkat és nézd meg az INFOGRAFIKÁT is!